17N78-208E.1
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 18V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
17N78-208E.1 PDF
Type Description
Series:17N78
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:18VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.69 / 4.89
Power - Rated:3.2W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.669" Dia (17.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.394" (10.00mm)
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C