42M100B2U
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
42M100B2U PDF
Type Description
Series:42M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Permanent Magnet
Coil Type:Unipolar
Voltage - Rated:12VDC
Current Rating (Amps):160 mA
Steps per Revolution:100
Step Angle:3.6°
Accuracy:±11%
Torque - Holding (oz-in / mNm):6.4 / 45.2
Size / Dimension:Round - 1.650" Dia (42.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.450" (11.43mm)
Mounting Hole Spacing:1.950" (49.48mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Coil Resistance:75 Ohms