
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 20M |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Permanent Magnet |
| Coil Type: | Unipolar |
| Voltage - Rated: | 5VDC |
| Current Rating (Amps): | 250 mA |
| Steps per Revolution: | 24 |
| Step Angle: | 15° |
| Accuracy: | ±15% |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 1.1 / 7.77 |
| Size / Dimension: | Round - 0.807" Dia (20.50mm) |
| NEMA Frame Size: | - |
| Diameter - Shaft: | 0.059" (1.50mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.335" (8.50mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Coil Resistance: | 20 Ohms |
| Features: | Round Shaft |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 20M024D1U is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
STEP, F2, SQ.28, 1.8, , , BIPOLA
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
STEP MOTOR HYBRID NEMA11 ENC 819
FIXED IND 1.4NH 700MA 80 MOHM
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ HCSL
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 5V
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM