WO-417-15-12
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
WO-417-15-12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:24VDC
Current Rating (Amps):600 mA
Steps per Revolution:400
Step Angle:0.9°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):30 / 212
Size / Dimension:Square - 1.650" L x 1.650" W (41.90mm x 41.90mm)
NEMA Frame Size:17
Diameter - Shaft:0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.787" (20.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.220" (31.00mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:12 Ohms