PM42S-075-015
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
PM42S-075-015 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:24VDC
Current Rating (Amps):0.15 A
Steps per Revolution:48
Step Angle:7.5°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):8.89 / 62.77
Size / Dimension:Round - 1.650" Dia (42.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.949" (49.50mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:80 Ohms