
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SS |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Type: | Hybrid |
| Coil Type: | Bipolar |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Current Rating (Amps): | 1 A |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Accuracy: | - |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 14.16 / 100 |
| Size / Dimension: | Square - 1.969" x 1.969" (50.00mm x 50.00mm) |
| NEMA Frame Size: | - |
| Diameter - Shaft: | 0.197" (5.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 1.614" (41.00mm) |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 50°C |
| Coil Resistance: | 4.5 Ohms |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SS2501-8040P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
STEP MOTOR HYBRID DUAL SHAFT 24V
STEP MOTOR HYBRID DUAL SHAFT 24V
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
XTAL OSC XO 66.0000MHZ CMOS SMD
STEP, F2, SQ.50, 1.8, PANCAKE TY
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD SMD
FIXED IND 22UH 370MA 1.2 OHM SMD