
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 17PM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Hybrid |
| Coil Type: | Bipolar |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Current Rating (Amps): | 1 A |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Accuracy: | - |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 55.24 / 390 |
| Size / Dimension: | Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm) |
| NEMA Frame Size: | 17 |
| Diameter - Shaft: | 0.197" (5.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.945" (24.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 1.220" (31.00mm) |
| Termination Style: | Connector |
| Operating Temperature: | - |
| Coil Resistance: | 4.6 Ohms |
| Features: | Round Shaft |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 |
Current price of 17PM-Z142B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
STEPPER MOTOR
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V
XTAL OSC XO 33.3200MHZ CMOS SMD
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
CONN RCPT HSG MALE 32POS PNL MT
DGTL O-SCOPE 100MHZ 2CH 1GS/S