GR120A2T
Manufacturer
Macromatic Industrial Controls
VIGOR # :
Description
GENERAL PURPOSE RELAY
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
GR120A2T PDF
Type Description
Series:GR
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:120VAC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Coil Current:-
Coil Type:Non Latching
Features:Lighted Indicator
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:-
Must Release Voltage:-
Operate Time:-
Release Time:-
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C