J1511CT12VDC.9
Manufacturer
CIT Relay and Switch
VIGOR # :
Description
RELAY UL GEN PURP ICE CUBE SPDT
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
J1511CT12VDC.9 PDF
Type Description
Series:J151
Package:Tray
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):20 A
Switching Voltage:300VAC - Max
Coil Current:75 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Plug In
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:1.2 VDC
Operate Time:25 ms
Release Time:25 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C