SW NL126/25-30 AT
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 1.5A 200V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
SW NL126/25-30 AT PDF
Type Description
Series:NL126
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:25 ~ 30AT
Release Range:16 ~ 23AT
Current - Switching:1.5A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:200 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:50VA
Operate Time:0.8 ms
Release Time:0.1 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:2.126" (54.00mm)
Size - Body:0.098" Dia x 0.799" L (2.50mm x 20.30mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Capacitance:0.3 pF
Current - Carry:2.5A (AC/DC)