ORD 2210V/25-30 AT
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 1A 300V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
ORD 2210V/25-30 AT PDF
Type Description
Series:ORD
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:25 ~ 30AT
Release Range:-
Current - Switching:1A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:300 V
Voltage - Switching DC:350 V
Power - Rated:50W
Operate Time:0.6 ms
Release Time:0.05 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:2.181" (55.40mm)
Size - Body:0.108" Dia x 0.827" L (2.75mm x 21.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-
Capacitance:0.5 pF
Current - Carry:2.5A (AC/DC)