UF15AC12-BWHR-L36
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN 172X150X38MM 115VAC 36" WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF15AC12-BWHR-L36 PDF
Type Description
Series:UF15AC
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:38.00mm
Air Flow:212.0 CFM (5.94m³/min)
Static Pressure:0.750 in H2O (186.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:58.0dB(A)
Power (Watts):28.00W
RPM:3400 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)