UF12A12-SWHR
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF12A12-SWHR PDF
Type Description
Series:UF12A
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:38.00mm
Air Flow:106.0 CFM (2.97m³/min)
Static Pressure:0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing Type:Sleeve
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:46.0dB(A)
Power (Watts):12.00W
RPM:3100 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)