FAD1-12038EHLW12
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
DataSheet
FAD1-12038EHLW12 PDF
Type Description
Series:FAD1-12038
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:38.50mm
Air Flow:71.6 CFM (2.00m³/min)
Static Pressure:0.128 in H2O (31.8 Pa)
Bearing Type:Hydrodynamic
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:36.2dB(A)
Power (Watts):4.32 W
RPM:1950 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)