OD2506-12HSS
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 25X6MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
OD2506-12HSS PDF
Type Description
Series:OD2506
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 25mm L x 25mm H
Width:6.00mm
Air Flow:2.4 CFM (0.067m³/min)
Static Pressure:0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing Type:Sealed Sleeve
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:31.0dB
Power (Watts):-
RPM:14000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)