RM80N80T2
Description
MOSFET N-CHANNEL 80V 80A TO220-3
DataSheet
RM80N80T2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4100 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):170W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)