IPB011N04LGATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 40V 180A TO263-7
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPB011N04LGATMA1 PDF
Type Description
Series:OptiMOS™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.1mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:346 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:29000 pF @ 20 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):250W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)