RM42N200DF
Description
MOSFET N-CHANNEL 200V 42A 8DFN
DataSheet
RM42N200DF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:32mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1598 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)