TSM80N400CF C0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 800V 12A ITO220S
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TSM80N400CF C0G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:400mOhm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:51 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1848 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):69W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)