BYC30X-600P,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220F
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYC30X-600P,127 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device Package:TO-220FP
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)