NXPSC206506Q
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 20A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NXPSC206506Q PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:600pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)