GP2D020A170B
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 1.7KV 20A TO247-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GP2D020A170B PDF
Type Description
Series:Amp+™
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1700 V
Current - Average Rectified (Io):20A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.75 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 1700 V
Capacitance @ Vr, F:1624pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
S1DB R5G
S1DB R5G
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AA
CMHD2003 BK PBFREE
CMHD2003 BK PBFREE
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD123
S1DLHRQG
S1DLHRQG
DIODE GEN PURP 200V 1A SUB SMA
GP2D020A170B
GP2D020A170B
C1_PRO_X18
C1_PRO_X18
USB MOT. ZOOM CAMERA H.264 X18
T2003
T2003
COMP STORAGE PLSTC 6.69"LX3.31"W