GP2D020A170B
Description
DIODE SCHOTTKY 1.7KV 20A TO247-2
DataSheet
GP2D020A170B PDF
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1700 V
Current - Average Rectified (Io):20A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.75 V @ 20 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 1700 V
Capacitance @ Vr, F:1624pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
S1DB R5G
S1DB R5G
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AA