LQA10N150C
Manufacturer
Power Integrations
VIGOR # :
Description
DIODE CC 150V 5A DUAL TO252
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
LQA10N150C PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):15.1 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C