SS150TC60110
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V DE150
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SS150TC60110 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:3 Common Cathode
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 5 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C