MBR40200PT C0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO247
DataSheet
MBR40200PT C0G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.01 V @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C