MBR2X080A045
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 160A SOT227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR2X080A045 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 80 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C