RB228NS-30TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
SUPER LOW IR, 30V, 30A, TO-263S
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB228NS-30TL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:720 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:150°C