BZY93C27
Manufacturer
Solid State Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 27V 20W DO4
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
BZY93C27 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):27 V
Tolerance:±7.04%
Power - Max:20 W
Impedance (Max) (Zzt):2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 18 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
Operating Temperature:175°C (TJ)
Mounting Type:Stud Mount
Package / Case:DO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device Package:DO-4
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BZX55C13-TR
BZX55C13-TR
DIODE ZENER 13V 500MW DO35
3EZ110
3EZ110
DIODE ZENER 110V 3W DO15