SZMMSZ56T1G
Description
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123
DataSheet
SZMMSZ56T1G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):56 V
Tolerance:±5%
Power - Max:500 mW
Impedance (Max) (Zzt):200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 nA @ 39.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C