CM100TX-24S1
Manufacturer
Powerex, Inc.
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 100A 625W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM100TX-24S1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:-
Configuration:Three Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):100 A
Power - Max:625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:10 nF @ 10 V
Input:Standard
NTC Thermistor:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)