FF75R12RT4HOSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IGBT MOD 1200V 75A 395W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF75R12RT4HOSA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
IGBT Type:Trench Field Stop
Configuration:2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):75 A
Power - Max:395 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.3 nF @ 25 V
Input:Standard
NTC Thermistor:No
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C