M50-3651742R
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 34POS 1.27MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M50-3651742R PDF
Type Description
Series:Archer M50
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:34
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.325" (8.25mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features:Board Lock, Keying Slot, Pick and Place
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1.75A per Contact