
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EDSTL950 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Solder |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of EDSTL950/7 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 5MM
IC MCU 16BIT 288KB FLASH 144LQFP
MC 10P FP 15M 16/10 PVC
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB