EDZ1110/10
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
EDZ1110/10 PDF
Type Description
Series:EDZ1110
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:10
Positions Per Level:10
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Screw
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:-
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:10-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:2.5mm²
Color:Green
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C