ED1100/16
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
ED1100/16 PDF
Type Description
Series:ED1100
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:16
Positions Per Level:16
Number of Levels:1
Pitch:0.197" (5.00mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:90°
Termination Style:Screw
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:15 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:10-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:2.5mm²
Color:Green
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C