18-6810-90T
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
Catalog
Sockets for ICs, Transistors
DataSheet
18-6810-90T PDF
Type Description
Series:Vertisockets™ 800
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid):18 (2 x 9)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Mating:Phosphor Bronze
Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Vertical
Features:Closed Frame
Termination:Solder
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)