2616/18-WH-100
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
2616/18-WH-100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:41/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.031" (0.80mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C