LS03/DL-1A66-PA-500W
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SENSOR FLOAT
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
LS03/DL-1A66-PA-500W PDF
Type Description
Series:LS03
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (Single Float)
Output Configuration:SPST-NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:-
Mounting Type:Panel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism:Polyamide (PA)
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Voltage Rating:200V