Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
SENSOR PRESSURE 0-20MWG 4-20MA
Catalog
Float, Level Sensors
Type Description
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Analog (Diaphragm)
Output Configuration:4mA ~ 20mA
Current:-
Minimum Liquid Specific Gravity:-
Switch Actuation Level:-
Mounting Type:Cable Mount
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Voltage Rating:9 ~ 32V