MCR1101-20-5
Description
20A, 5V, RATIOMETRIC, 1.5MHZ BW,
DataSheet
MCR1101-20-5 PDF
Sensor Type:-
Current - Sensing:20A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:100mV/A
Frequency:1.5MHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±3%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:300ns
Current - Supply (Max):8mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)