DS400UB-10V
Manufacturer
Danisense
VIGOR # :
Description
CURRENT TRANSDUCER 400A
Catalog
Current Sensors
DataSheet
DS400UB-10V PDF
Type Description
Series:DS
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:400A
Number of Channels:1
Output:-
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 500kHz
Linearity:±0.0015%
Accuracy:-
Voltage - Supply:±14.25V ~ 15.75V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):104mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)