Z8F081AQB020EG
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8QFN
DataSheet
Z8F081AQB020EG PDF
Type Description
Series:Encore!® XP®
Package:Tray
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:IrDA, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
EEPROM Size:-
RAM Size:1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)