Z16F2810VH20AG
Manufacturer
Zilog / Littelfuse
VIGOR # :
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 68PLCC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
Z16F2810VH20AG PDF
Type Description
Series:Encore!® ZNEO
Package:Tray
Part Status:Active
Core Processor:ZNEO
Core Size:16-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:46
Program Memory Size:128KB (128K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 12x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)