Z8F0130HH020SG
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SSOP
DataSheet
Z8F0130HH020SG PDF
Type Description
Series:Encore!®
Package:Tube
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:-
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O:17
Program Memory Size:1KB (1K x 8)
Program Memory Type:FLASH
EEPROM Size:-
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:A/D 7x10b
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)