180BCF6R
Manufacturer
TE Connectivity Corcom Filters
VIGOR # :
Description
LINE FILTER 180A CHASSIS MOUNT
Catalog
Power Line Filter Modules
DataSheet
180BCF6R PDF
Type Description
Series:BCFXR
Package:Box
Part Status:Active
Filter Type:Three Phase (Delta)
Configuration:Two Stage
Voltage - Rated DC:-
Voltage - Rated AC:-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):277 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):480 V
Current:180 A
Frequency - Operating:50/60Hz
Applications:General Purpose
Approval Agency:CSA, UR, VDE
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Threaded Post (M5)
Inductance:340µH