AB2490B721
Manufacturer
Anatech Electronics Inc.
VIGOR # :
Description
2490 MHZ CAVITY BANDPASS FILTER
Catalog
RF Filters
DataSheet
AB2490B721 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Frequency:2.49GHz Center
Bandwidth:11MHz
Filter Type:Band Pass
Ripple:-
Insertion Loss:3dB
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module, SMA Connectors
Size / Dimension:3.110" L x 2.160" W (78.99mm x 54.86mm)
Height (Max):0.820" (20.83mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
XHF-143M+
XHF-143M+
REFLECTIONLESS HIGH PASS FILTER,
RHP-92+
RHP-92+
LUMPED LC HIGH PASS FILTER, 160
XLF-982+
XLF-982+
REFLECTIONLESS LOW PASS FILTER,
SENSOR RTD 100OHM 0.3% 2SIP
AB2490B721
AB2490B721