AW24MCHL-H2
Manufacturer
Artaflex Inc.
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD ISM > 1GHZ CHIP SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
AW24MCHL-H2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
RF Family/Standard:General ISM > 1GHZ
Protocol:-
Modulation:DSSS, GFSK
Frequency:2.4GHz
Data Rate:1Mbps
Power - Output:4dBm
Sensitivity:-97dBm
Serial Interfaces:SPI
Antenna Type:Integrated, Chip
Utilized IC / Part:CYRF7936
Memory Size:-
Voltage - Supply:2.4V ~ 3.6V
Current - Receiving:18.4mA ~ 21.2mA
Current - Transmitting:20.8mA ~ 34.1mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C