TSSA-1.5-.76-15-100
Description
GAMMA SELF AMALGAMATE TAPE 100PK
DataSheet
TSSA-1.5-.76-15-100 PDF
Type Description
Series:Magic Tape
Package:Box
Part Status:Active
Tape Type:Electrical
Adhesive:-
Backing, Carrier:Ethylene Propylene Rubber
Thickness:0.0300" (30.0 mils, 0.762mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:1.50" (38.10mm) 1 1/2"
Length:15' (4.6m) 5 yds
Color:Black
Usage:Sealing
Temperature Range:-40°F ~ 230°F (-40°C ~ 110°C)