THN 20-2415WIR
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
20 WATT DC/DC CONVERTER, RAILWAY
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
THN 20-2415WIR PDF
Type Description
Series:THN 20WIR (20W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):833mA
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)